Swimming Times





Men's 500yd Freestyle
2017 Ne Lmsc Scy Champs      Next 100 Results
Swimmer Team Heat Lane Place Time
Joseph Chance Charles River Masters 14 3 1 4:43.83
Daniel Moran Worcester Area Masters 14 5 1 4:51.60
Michael Emmons Charles River Masters 14 4 1 5:01.83
John Stevens Maine Masters Swim Club 14 1 2 5:12.36
Justin Morris King Fins Aquatic Club 14 2 1 5:12.69
Pieter Dehart Maine Masters Swim Club 14 8 3 5:14.97
Jeff Hicks Ddp Swim 14 6 2 5:17.43
David Stiles St Pete Masters Inc 13 6 2 5:19.40
Mathew Card Swim Rhode Island 13 1 3 5:21.25
Craig Hersh Simmons Masters 13 4 1 5:21.75
Andrew McWhirter Charles River Masters 13 3 2 5:23.74
Matthew Jaroszewicz Swim Rhode Island 13 2 4 5:23.77
Benjamin Morse Maine Masters Swim Club 12 4 2 5:24.69
Jonathan Blood Weymouth Club Masters Swimming 12 3 1 5:24.95
Trent Staats Charles River Masters 14 7 3 5:25.30
Albert Garcia Swim Rhode Island 12 6 4 5:25.34
Douglas Doucet Minuteman Masters Swim Club 13 5 1 5:28.30
Joon-Ho Lee Minuteman Masters Swim Club 12 5 3 5:28.41
William Gerard Connecticut Masters 12 8 4 5:28.76
Andrew Schaefer Binghamton Univ Masters 12 2 3 5:29.04
Matthew Whitford Great Bay Masters 10 4 2 5:30.18
Kyle Burnell Great Bay Masters 11 4 4 5:30.85
Andrew Vogel Connecticut Masters 12 1 5 5:31.35
Tom Phillips Greenwood Masters 11 3 3 5:31.86
Rob McMorrow Abc Masters - Gray Sharks 11 8 2 5:35.58
Andrew Davis Wellesley Masters Swimming 11 2 4 5:37.33
Michael McCombs Worcester Area Masters 11 6 1 5:38.39
Michael Hurd Maine Masters Swim Club 11 5 5 5:38.83
Sammi Tovar Greenwood Masters 12 7 5 5:38.88
Andrew Strehle Weymouth Club Masters Swimming 11 7 6 5:39.45
Bob Tyler Granite State Penguins 10 2 3 5:40.41
Brendan Wright Granite State Penguins 13 8 5 5:41.05
Robert Duguay Connecticut Masters 10 7 5 5:42.29
John McClellan Abc Masters - Gray Sharks 11 1 1 5:45.00
Chris Dainiak SweetWater Swim Studio 9 2 7 5:45.97
Henry Baker Charles River Masters 10 3 8 5:47.72
Mark Fedorchak Binghamton Univ Masters 9 5 6 5:50.94
Craig Mitchell Worcester Area Masters 10 5 7 5:51.15
Mark Alexander Charles River Masters 10 8 2 5:51.62
Elliot Silva Swim Rhode Island 8 8 6 5:54.74
Craig Saint-Amour Asphalt Green Masters 8 6 2 5:54.80
Kirk Hutchinson Boston University Masters 8 2 3 5:57.46
Timothy Clancy Swim Rhode Island 10 6 8 5:58.73
Dennis Scannell Charles River Masters 9 3 4 5:59.28
Douglas MacLean Unattached New England 8 4 6 6:01.98
Christopher Hui Greenwood Masters 9 4 6 6:03.22
William Johnson Nutmeg Masters 10 1 4 6:03.25
Douglas Sayles Swim Rhode Island 9 8 9 6:03.60
Thomas Wallace Charles River Masters 8 3 5 6:10.78
Steve Miller Great Bay Masters 8 5 3 6:13.25
Brian McLaughlin Abc Masters - Gray Sharks 7 4 4 6:15.10
Ken Kwa Charles River Masters 7 1 5 6:18.96
Charles Kreis Bearcat Masters 7 6 7 6:19.09
John Argenti Charles River Masters 9 6 7 6:19.40
Frederick Schmuhl Great Bay Masters 7 3 4 6:21.61
David O'Brien Liquid Assets New England Swim 8 7 5 6:23.47
Mark Devlin Minuteman Masters Swim Club 5 3 5 6:25.72
Jonathan Chatinover Martha's Vineyard Masters 8 1 6 6:26.51
David Bright Ne Masters Unattached 6 5 6 6:26.52
Patrick McDermot Granite State Penguins 6 4 6 6:29.15
Roy O'neill Bearcat Masters 9 7 7 6:29.38
Carlton Cronin Technique and Training 4 4 7 6:33.29
John West Binghamton Univ Masters 6 1 7 6:33.94
david graham Greenwood Masters 6 2 6 6:35.52
Douglas Roth Maine Masters Swim Club 6 6 8 6:35.56
Edward Parsons Minuteman Masters Swim Club 7 2 7 6:35.82
Chris Burke Nutmeg Masters 4 6 9 6:36.01
Kevin Hoffman Connecticut Masters 7 7 8 6:36.42
Mark Sandt Ymca Of The North Shore 6 7 10 6:39.61
brad polhill Westchester Masters 5 5 8 6:40.24
Brian Sweenor South County YMCA 4 1 9 6:40.36
David Carchedi South County YMCA 6 3 9 6:47.00
Dave McDonald Suburban Sharks 4 3 11 6:47.70
John Sullivan Ymca Of The North Shore 5 2 8 6:47.84
Craig Siepser Nutmeg Masters 5 8 9 6:48.26
Paul McCaffrey South County YMCA 5 1 10 6:48.89
Bill Meier Simon's Rock Pace Makers 7 8 12 6:49.71
Martin Burkhardt Westchester Masters 5 4 10 6:49.86
Kenneth Weir Binghamton Univ Masters 6 8 11 6:53.23
John Olander Simon's Rock Pace Makers 5 7 1 6:53.25
Paul Arsenault Worcester Area Masters 5 6 13 6:56.10
Joe Tarasevich South County YMCA 9 1 9 6:59.04
Blake Bell Adirondack Masters 4 5 11 6:59.89
Paul Perz North Suburban YMCA Masters 3 3 10 7:04.02
Edward Mills Charles River Masters 3 2 11 7:10.33
John Renwick Greenwood Masters 4 7 12 7:10.93
Paul Dow Swim Rhode Island 4 8 13 7:13.11
Fred Dalby Western Mass Waterhorses 4 2 2 7:16.57
Majed Elturkmani Swim Rhode Island 3 1 14 7:23.53
Eric Winn South County YMCA 3 4 15 7:26.27
Michael Laux Connecticut Masters 3 6 1 7:30.72
Timothy Dymek Greenwood Masters 3 5 12 7:32.39
Michael McNutt Ymca Of The North Shore 7 5 8 7:35.30
Konrad Juethner Abc Masters - Gray Sharks 3 7 12 7:41.19
Harold Henderson Charles River Masters 2 4 3 7:53.57
Fred Bartlett South County YMCA 3 8 16 7:56.31
Santiago Tapia-Perez Abc Masters - Gray Sharks 2 5 2 8:22.35
Jim Terry Abc Masters - Gray Sharks 2 3 1 8:30.13
Christopher Smith Trillium Y Masters Ontario 2 6 1 8:55.98
George Coupe Granite State Penguins 1 4 3 9:07.38
    Next 100 Results


Contact Us - Submit Results


© 1997-2015 SwimmingTimes.com